88 hareket

 

Tai Chi Ch’uan insanın zihnini ve bedenini bir bütün olarak çalıştıran SS hareketten oluşuyor. Vücudun evrensel enerji ile bağlantısını ortadan kaldıran gerilim ve stresi gideriyor; bedenimizi ve zihnimizi gevşetiyor. Hepsinden de önemlisi vücuda hassas bir denge kazandırıyor. Eğitmen Onum. bu beden egzersizlerinin öncelikle kan dolaşımını düzenlediğini söylüyor. Ayrıca, beş duyuyu çalıştırıyor: kronik hastalıkla ra karşı koruyor; varis ve selüliti önlüyor. T’ai Chi’nın iştahı dengelediği   ve   metabolizmayı   çalıştırdığı   da   söyleniyor. Ayrıca T’ai Chi hareketleri sayesinde kemik ve eklem rahatsızlıkları da azalıyor. Tansiyon   dengesini   koruyor   ve   uyku   düzeni   üzerinde olumlu etki yapıyor. Hareketler fazla güç gerektirmediğinden kişiyi terletmiyor. Eğitmenlere ve uygulayanlara göre, insanlar   yaşlandıkça   bacaklarının   üzerinde   durmakta zorlanırken, düzenli olarak T’ai Chi yapan kişiler böyle bir sorun   yaşamıyorlar.   Thai   hocası   Yang   Fu   Lin,   bu egzersizlerin bedeni yormadığını, dolayısıyla yaşlısı genci, kadını ve erkeğiyle geniş bir kitleye seslendiğini belirtiyor.

 

*T’ai Chi yapan kişileri ilk kez izlediğimde gerçekten büyülendim!. Bu beden bilimini yapan kişilerin çok duru ve uyumlu olduklarını gördüm.

 

* Çin’de insanlar sabah ve akşamları bunu uygulayarak enerjik bir bedene ve ruha sahip oluyorlar. Ben de öyle olmak istedim.

 

*Felsefesi de beni kendisine çekti. Bir taraftan bedenimi dinlerken diğer taraftan da spor yapma fırsatı sunuyor T’ai Chi.

 

*Şimdi kendimi daha uyumlu, neşeli ve dinç hissediyorum. Stres bana yaklaşamıyor.

 

*Ayrıca daha da az sinirleniyorum. Heyecanlandığımda nefes egzersizle-riyle rahatlıyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir