Chi

Enerjetik Beden: Yaşamsal enerjinin (CHI/PRANA) iyi bir şekilde akmasını sağlar. Akupunktur sistemini aktive eder. Zindelik verir. Süreklilik kazandırır. İniş-çıkışları,   yorgunlukları giderir.

Çin tıbbına göre vücudumuzda, sinir sistemi, damar  sistemi ağı gibi enerjinin akmasını sağlayan bir de    MERİDYEN ( dikey çizgiler ) ağı bulunur.

İşte bu ağ üzerinde oluşan aşırı uyarılmalar veya tam tersi yetersiz uyarılmalar hastalıklar şeklinde ortaya   çıkarlar.

Ta’i Chi Ch’uan; bu enerji akımındaki dengesizliği düzeltme temeline dayanır.

Sağlık uyumdur; sağlıksızlıksa uyumsuzluktur. Uyumdan kastedilen ise, insanın kendi içindeki uyumudur. Bunun için insan bedenini incelemek gerekiyor. Bir çok kültüre göre insan pek çok bedenlerden oluşan bir bütündür. Bu itici motorlar birbirinden farklıdır ve en temel olarak 4 tanedir. En somutundan en soyutuna kadar sıralayacak olursak; üst üste 4 katlı bir apartman olarak  gibi düşünebilir: en altta yani en görünür olan her gün aynada gördüğümüz bir fizik bedenimiz yani taşla, toprakla ortak olan fizik bedenimiz (element: toprak); ikinci olarak kendini fiziksel bedende ısı, elektrik akımı gibi gösteren vital enerjimizden oluşan, bitkilerle ortak olan enerjetik bedenimiz (element: su); üçüncüsü canlının hayatını sürdürülmesi için (çoğalma , barınma güvenlik güdüsünü veren) bazı faktörleri barındıran ve hayvanlarla ortak olan duygusal bedenimiz (element: hava)  ve sonuncusu ise zihinsel bedendir. (element: ateş) Bu dört beden birbirleriyle ilişki içindedir. Sağlıksa; bu bedenler arasındaki uyuma dayanmaktadır. Soyut olarak tanımladığımız rahatsızlıklar direkt fizik bedende gerçekleşmiyor. Psikomotik hastalıkların açıklamasının da yapıldığı şekliyle, aslında ‘Hastalıklar 4. kattan başlıyor.’