Tai Chi ve Felsefesi

Savaş ve savaşma durumu sadece televizyon ve gazetelerden takip ettiğimiz ve bir yerlerde yaşandığını bildiğimiz bir durumun ötesinde; şehirde, her gün gittiğimiz iş yerimizde, yaşadığımız sokakta ve apartmanda farklı form ve şiddette hep karşımıza çıkıyor. Bununla  ilgili farklı duygu yoğunlukları yaşıyoruz – kınıyoruz, nefret ediyoruz, endişe ediyor, korku duyuyor veya bazen kendimizi taraf tutmuş buluyoruz; ve tam da bu anda farklı bir noktadan savaşın bir parçası haline geliyoruz.

Neden, niçin, nasıl sorularını kendimize ve yaşadığımız ortama yönelttiğimiz ilk andan itibaren başlayan kendini tanıma sürecimizde -birisi önce birisi sonra- yaşanan süreçler benzerlik gösteriyor. Başta bir direnç gösterdiğimiz, sonra arasından birisini tercih edeceğimizi varsaydığımız, ve işin içinden çıkamayacağımızı düşündüğümüz anda ise bıraktığımız ‘an’larımızda içimizdeki zıtlıkların farkına varıyoruz. İçindeki ‘iyi’yi kabullenmek kolayken; ‘kötü’yü gölgeye atıyoruz. Bir gün o ‘gölgede kalan ben’in, yaşam dizginlerimizi eline geçirmesiyle de onu kabullenmeyi ve ona da nefes alacak ve kendini ifade edecek bir alan bırakmayı öğreniyoruz. İkisinin de ‘ben’ olduğunu, ‘ben’in karşılığının ise ‘biz’den farklı olmadığını öğrendiğimiz bir süreç; içsel bir savaş bu. Savaş diye tanımlıyoruz çünkü, içimizdeki birliği ve hayatın bütününden ayrı olmadığımızı fark etme sürecinde taraf tutulan her an, bir çatışmayı yaratıyor.

T’ai Chi Ch’uan felsefesi içimizde ve hayatın bütünündeki ‘zıt’lıkları ve bu savaşı ‘olduğu mükemmellikte’ kabul etmemize yardımcı olan; bedeni, duyguları ve zihni aynı anda temel alan; birlik, denge ve uyum ilkelerini geliştiren bir çalışma. Başlangıç amacı ne olursa olsun kişinin kendisiyle çıktığı yolda kendi kendine rehberlik ettiği bir sistem olarak da tanımlayabiliriz.

Ta’i Chi Ch’uan eğitimindeki önemli noktalar: I. Aklın verdiği sessizlik ve sakinlik. Bunun için konsantrasyon ve uyanıklık gereklidir. II. Gevşeme ve aynı zamanda uyanık olma. III. Chi’nin ( yaşam enerjisi) tüm vücutta dolaşabilmesi.

Ta’i Chi Ch’uan’ın gizi yumuşak ve zorlamasız hareketler ile insanın tüm eklemlerine egzersiz yaptırmasıdır. Ta’i Chi Ch’uan’ın temelinde Çin tıbbı, meditasyonu ve felsefesi yatmaktadır. Bu hoşa giden hareketler zihinsel konsantrasyon ile iç enerjinin toplanmasıdır.